icoFb.svgicoIns.svgicoLn.pngicoYou.svgicoEm.svg
Tento web používá cookies - více informací. Pokračováním souhlasíte s jejich použitím.

Co se u nás v poslední době událo?

Tváře Ligy: sociální pracovnice Lenka

Ahoj Lenko, mohla by ses nám stručně představit? (kde pracuješ, kde žiješ, atd.)
Ahoj, jsem Lenka Červená a pracuji více než deset let ve Středisku volného času Ostrava-Zábřeh jako pedagog volného času a žiju v domě se zahradou na kraji Ostravy.


Dalo by se říct, že jsi už taková veteránka (a legenda zároveň) Fotbalu pro rozvoj. Jak dlouho vlastně projekt znáš? Jaké to je pozorovat jeho vývoj takhle od počátku?
Projekt Fotbal pro rozvoj jsem „si“ našla někde na internetu v roce 2010 a napsala jsem tehdejšímu koordinátorovi, že kdyby uvažoval nad tím rozšířit projekt i na severní Moravu, že bych na tom moc ráda spolupracovala….No a odepsal, že nad tím uvažují a už v roce 2011 byl Fotbal pro rozvoj v Ostravě – tenkrát ještě v předchozí podobě – spolupracovalo se se studenty středních škol a ambasadoři bývali rozděleni a bydleli v rodinách studentů…ale cíl a myšlenka, kdy je fotbal nástrojem …třeba pro komunikaci, to bylo i tenkrát. Není podle mě možné říct, která ta podoba projektu je lepší a která je horší, právě naopak si myslím, že je dobře, že se to vyvíjí, že je to jiné, že je „dovoleno“, aby to bylo jiné i teď v rámci jednotlivých regionů a přitom jde pořád o stejnou věc, o fotbal. Geniální spojení fotbal a rozvoj čehokoliv, co je potřeba rozvíjet…


Máš vůbec nějaký vztah ke klasickému fotbalu, nebo ne? Čím se od něj Fotbal pro rozvoj a Liga férového fotbalu podle tebe odlišuje?
Baví mě právě to, že když před kohokoliv položíte fotbalový míč, tak bude vědět co s ním, ať je malý nebo velký, černý nebo bílý, holka nebo kluk, starý nebo mladý, propojuje lidi. Ale taky rozčiluje lidi - tak jak to všichni občas vidíme nebo viděli jsme v rámci Ligy férového fotbalu, hlavně asi v začátcích…že situace na hřišti není pořád jen příjemná…Od fotbalu na stadionu a v televizi se celkem dost odlišuje – to jo…to jsem si všimla.



Liga férového fotbalu v Ostravě běží od roku 2016. Je zatím jediná, která zapojuje i handicapované? Jak se vám to daří?
Nápad, že zapojíme do Fotbalu pro rozvoj organizaci, která pracuje s handicapovanými mě napadl někdy z jara 2017 a už v červnu v rámci kampaně proběhli první společné workshopy v organizaci Centrum pro rodinu, společně s ambasadory, tenkrát ještě myslím si z Keni. No a našel se způsob, jak to všechno propojit - fotbal, rozvoj, člověk na vozíku - a tak, když začala v Ostravě liga, nebyl důvod, aby handicapovaní nemohli být součástí. Zkoušíme varianty, kdy hrají jako jeden tým, ale taky kdy jsou „rozdělení“ do ostatních týmů, a to se jim líbí…a to byla podle mě taky největší výzva pro nás všechny – dospěláky, ale asi hlavně pro děti z těch ostatních týmů. Pamatuji si na jejich na první setkání v rámci ligy. Padaly klasické dotazy – Jak budou lidi na vozíku hrát fotbal?


Pozorovala jsi nějaké konkrétní dopady na děti do ní zapojené? Co je podle tebe největší přidaná hodnota Ligy?
Pozorujeme to všichni, na každém setkání v rámci ligy, nejen při hře, při diskusi, ale už jen tím, že tam prostě a zcela přirozeně handicapovaní jsou a nikdo se tomu už nediví, tak je právě toto podle mě, přidaná hodnota ligy a konkrétní dopad. Není určitě jediná…ale pro mě asi teď ta největší.


Na Fotbalu pro rozvoj jsi vlastně odchovala i děti. Je nadšená podobně jako ty, nebo to je pro ni spíš povinnost?
Myslím, že pro všechny mé děti je už normální, že jim máma na pár dnů v červnu „zmizí“ z běžného rodinného života – „protože je v Ostravě kampaň (tour po regionech“.:) Každé z mých dětí bylo v průběhu těch let nějak zapojeno, ať už hráli v turnaji Akčního dne nebo na mezinárodním turnaji v Lyonu nebo v přípravných víkendových workshopech vařili společně ugali. Berou přirozeně to setkávání se, třeba u nás v kuchyni s lidmi z jiných zemí a to se jim asi může v životě hodit, myslím si…právě ta přirozenost toho setkávání se – to je podle mě nejvíc důležité, aby to nebyla ta povinnost….no a nejen mé děti, ale i lidi kolem mě - kamarádi a jejich děti, kamarádi mých dětí…asi už vlastně vznikla taková komunita Fotbalu pro rozvoj v Ostravě.:)


Jaký máš s Fotbalem pro rozvoj spojený nejsilnější/nejlepší zážitek?
Těch je víc..mám ráda celorepublikové setkávání všech regionů a ty lidi kolem fotbalu, mám ráda právě ty víkendové workshopy pro děcka s ambasadorem z jiné země, mám ráda okamžiky, kdy se romské děcka ptají kluka na vozíku jestli ho můžou „povozit“, mám ráda, když děcka spolu věcně a v klidu diskutují po ligovém zápase a má to smysl, mám ráda, když přijede fotbal v červnu do Ostravy, ráda si vybavím bubnování a fotbal na Festivalu v ulicích, jsem ráda, když se zapojují nové a nové organizace , noví lidé, mám ráda Akční dny pro veřejnost, ráda vidím, když někoho Fotbal pro rozvoj baví. Mě baví!



Organizátor

INEX

Ansley Hofmann


manažer projektu
poslat email

Veronika Dobrovská


PR & komunikace
poslat email